Domy energooszczędne

Dom energooszczędny to taki dom, do którego ogrzania potrzeba niewiele energii. Najważniejsze jest to, że zapotrzebowanie na ciepło możemy już zmniejszyć na etapie projektowania.

Który dom jest energooszczędny

Określony został wskaźnik, zgodnie z którym można określić energooszczędność budynku. Wskaźnik ten można obliczyć zgodnie z Polską Normą PN-B-02025:2001. Dla starszych domów, ocieplonych tradycyjnie wskaźnik ten wynosi średnio około 120 kWh/m2. Za budynki energooszczędne uważa się te, których wskaźnik E wynosi 70 kWh/m2.

Rodzaje domów energooszczędnych

Obecnie coraz więcej osób kupujących lub budujących domy zwraca uwagę na ich późniejsze koszty utrzymania związane z energooszczędnością. Obecnie na rynku mamy trzy poziomy energooszczędności domów. Różnica między nimi jest w wysokości zapotrzebowania na energię cieplną.

  • dom energooszczędny – jest to taki dom, na którego ogrzanie potrzeba 70 kWh/m2
  • dom wysoko energooszczędny – jego wskaźnik jest na poziomie 40 kWh/m2
  • dom pasywny – jest to dom o najwyższej klasie oszczędności energetycznej, zapotrzebowanie na energię cieplną jest w nim poniżej 15 kWh/m2

Dofinansowanie do domów energooszczędnych

Coraz większy nacisk stawiany jest na ekologię. Budując lub kupując dom i mieszkanie energooszczędne pozwalamy oszczędzać energię cieplną potrzebną do jego ogrzania. Na bieżącą chwilę NFOŚiGW proponuje pomoc przy zakupie mieszkań i domów energooszczędnych. Pomoc ta polega na częściowej spłacie kapitału kredytu zaciągniętego w banku na zakup lub budowę domu energooszczędnego przez osobę fizyczną. Wysokość dopłat uzależniona jest od poziomu energetycznego, które spełnia nasz dom. W przypadku domów jednorodzinnych uwzględnione zostały dwie klasy energooszczędności: domy pasywne o poziomie zapotrzebowania energetycznego wynosi 40 kWh/m2 i domy pasywne dla których ten wskaźnik wynosi 15 kWh/m2.

Korzyści z posiadania domu pasywnego

Domem pasywnym określamy budynek do którego ogrzania przez cały rok potrzeba naprawdę niedużo energii. Koszt ogrzania takiego domu sięga nawet maksymalnie tylko kilkuset złotych rocznie. Dzięki zastosowaniu nowych technologi w budownictwie i klimatyzacji. Bardzo popularna wśród deweloperów stała się rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła z wentylacji. Technologia często stosowana w nowych domach jak i mieszkaniach deweloperskich.