Kupno domu – zawarcie transakcji u notariusza

Kupno domu jest wyzwaniem dla każdego. Duża ilość formalności, umów i zawiłych przepisów przeraza każdego przeciętnego Polaka. Wielu problemów można uniknąć korzystając z usług doświadczonych specjalistów. Doradców kredytowych, pośredników nieruchomości, itp.

Notariusz

Pamiętaj, że zakup domu lub mieszkania można sfinalizować jedynie w formie aktu notarialnego. Czyli z usług notariusza musisz skorzystać.

Zanim zostanie on podpisany w obecności notariusza, trzeba będzie przedstawić w kancelarii szereg dokumentów, które potwierdzą kto jest właścicielem danej nieruchomości, czy nie ma ona wad prawnych i czy wybudowano ją zgodnie z przepisami budowlanymi (i projektem).

Zdobyciem dokumentów musi zająć się sprzedający, bo to on (będąc póki co właścicielem) jest uprawniony do ich otrzymania. Swoje kroki powinien skierować m.in. do sądu rejonowego, starostwa powiatowego oraz urzędu gminy (lub miasta).

Wiele zaświadczeń dostaje się „od ręki” ale na niektóre trzeba poczekać kilka lub kilkanaście dni. Jednocześnie lepiej nie spieszyć się zbytnio, bo niektóre z nich mają określony termin ważności.  Jakie „papiery” są niezbędne do sprzedaży/zakupie domu i działki?

Kancelaria notarialna Koszalin oferuje pełną opiekę nad transakcją.

Odpis księgi wieczystej

Księga wieczysta jest podstawowym źródłem informacji o stanie prawnym nieruchomości. Wszelkie zmiany właściciela, podziały działki lub nieruchomości, wielkość nieruchomości, obciążenia hipoteki itp. są w niej wpisywane. Przy podpisywaniu aktu notarialnego sprzedaży domu domniemywa się, że osoba, która figuruje w KW jako właściciel, rzeczywiście tym właścicielem jest.

Odpis uzyskuje się we właściwym sądzie rejonowym, w wydziale wieczystoksięgowym. Należy złożyć wniosek, określając w nim dane wnioskodawcy, numer księgi, rodzaj odpisu (zupełny lub zwykły) oraz sposób odbioru dokumentu (osobiście lub pocztą). Wydanie odpisu jest płatne (albo w kasie sądu, albo przelewem na rachunek sądu). Dokument otrzymuje się do 3 tygodni od złożenia wniosku.

W niektórych przypadkach odpis można pobrać również drogą elektroniczną. Dotyczy to jednak jedynie elektronicznych ksiąg wieczystych.

Wypis z księgi wieczystej jest ważny 30 dni od daty wydania.

Wypis z rejestru gruntów

Rejestr gruntów prowadzony jest w starostwie powiatowym. To zestawienie informacji o wszystkich gruntach i budynkach, które znajdują się na terenie powiatu. O wydanie wypisu wnioskuje się do starosty (lub wydziału geodezji urzędu miasta). Najczęściej robi się to na specjalnym formularzu, dostępnym w urzędzie lub na urzędowych stronach www.

Oprócz wypisu notariusz może również zażądać wyrysu z rejestru gruntów. Dzieje się tak w przypadku, gdy powierzchnie działki w dokumentacji geodezyjnej i wieczystoksięgowej są różne. Wniosek o wyrys również składa się u starosty.

Wypis z rejestru gruntów jest ważny 3 miesiące od daty wydania.